Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną montowaną w swoim domu czy na budynku firmy jest jednym z czynników branych pod uwagę przy decydowaniu się na zakup i montaż tego rozwiązania. Rozważyć trzeba w każdym indywidualnym przypadku, czy fotowoltaika się po prostu opłaca inwestorowi? 

Darmowy prąd z fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne skupiają na sobie promieniowanie słoneczne, a następnie za pomocą swoich ogniw przekształcają je w energię elektryczną do zasilania urządzeń i systemów grzewczych. Wydaje się więc, że w ten sposób mamy darmową energię i tak też jest w istocie. By móc jednak ją pozyskiwać, potrzebne jest podjęcie kosztownej inwestycji, która może zwracać się latami. Im mniejsze zużycie energii elektrycznej w domu, tym dłuższy czas oczekiwania na pełen zwrot kosztów instalacji. Może on wynieść nawet 10 lat.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna zapewni korzyści ekonomiczne?

Przy określaniu, czy w konkretnym przypadku opłacalne staje się zainstalowanie fotowoltaiki, należy określić, jaka ilość energii elektrycznej będzie nam potrzebna w ciągu roku. Wtedy można dobrać moc instalacji do indywidualnych potrzeb i określić koszty, jakie trzeba ponieść.

Zważywszy jednak na rosnące ceny energii oraz konieczność pozyskiwania coraz większej ilości prądu z odnawialnych źródeł, instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej opłacalne, zwłaszcza w horyzoncie długofalowym. Im szybciej będą rosły koszty energii ze źródeł konwencjonalnych, tym bardziej będą opłacalne instalacje fotowoltaiczne i szybciej się zwrócą koszty ich zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *