Skośny dach zwykle daje odpowiednie warunki, by instalować na nim panele fotowoltaiczne. Istnieją jednak sposoby na to, by instalacje tego rodzaju były montowane również na dachach płaskich. Jak to zrobić i czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens? 

Wiele możliwości montażu fotowoltaiki

Wbrew powszechnemu przekonaniu, posiadanie dachu płaskiego w domu jednorodzinnym bynajmniej nie wyklucza montażu instalacji fotowoltaicznych. Jest wręcz przeciwnie, bo w przeciwieństwie do typowych dachów spadzistych, dachy płaskie dają szerokie możliwości orientacji paneli słonecznych względem kąta padania promieni słonecznych. Instalatorzy planujący rozmieszczenie odpowiednich urządzeń nie są więc ograniczeni w przypadku dachów płaskich tym, jaki jest projekt dachu skośnego i jak połacie są usytuowane względem stron świata.

Panele słoneczne ustawiane na dachach płaskich, prostych, pozwalają na większą efektywność działania. Łatwiej można je konserwować i istnieje w tym przypadku mniejsze ryzyko uszkodzenia ich.

Systemy montażowe dla paneli fotowoltaicznych

Przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich należy wybrać odpowiedni system montażowy. Może być to system bez balastu albo z obciążeniem. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją wspierającą montowaną do betonowych bloków, które ustawia się po prostu na dachu płaskim. Są one na tyle masywne, że nie wymagają dodatkowego obciążenia. System montażowy z takim obciążeniem polega na tym, że wsporniki instalacji fotowoltaicznej nie są przytwierdzane na stałe do dachu, dlatego trzeba je obciążyć betonowymi blokami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *