Rosnące koszty energii pozyskiwanej z konwencjonalnych źródeł oraz względy związane z koniecznością kompleksowej ochrony środowiska naturalnego powodują, że coraz częściej inwestuje się w fotowoltaikę. Pozwala ona na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego, dzięki odpowiednim panelom i systemom fotowoltaicznych. Czy można je połączyć z ogrzewaniem domu? 

Fotowoltaika z tradycyjnym ogrzewaniem

Jak dotychczas nie ma jeszcze na rynku instalacji fotowoltaicznej, która byłaby wystarczająca do ogrzewania domów, ale można połączyć taki system z systemem ogrzewania budynków mieszkalnych. Hybryda powstała na takich zasadach pozwoli na wykorzystanie w maksymalny sposób energii produkowanej dzięki panelom fotowoltaicznym ze słońca.

Można połączyć fotowoltaikę z ogrzewaniem elektrycznym. System ogrzewania będzie wówczas zasilany z instalacji, a przy tym inwestor nie wyda nic na instalację grzewczą, np. na piec oraz nie poniesie wydatków na energię potrzebną do zapewnienia komfortu termicznego w domu.

Dobrym pomysłem może być połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem domu z wykorzystaniem pomp ciepła. To rozwiązanie oszczędne i ekologiczne. Pompa ciepła nie ogrzewa budynków prądem, ale korzystają z niego do pobierania energii cieplnej ze swojego otoczenia. Pompa zużyje znacznie mniej energii do prawidłowego działania, niż pełnowymiarowe ogrzewanie elektryczne w domu. Dlatego nadmiar energii wykorzystać można do zasilania domowych sprzętów czy też przekazać go do sieci i korzystać z niego w pochmurne dnie, kiedy instalacje fotowoltaiczne nie produkują już takiej ilości prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *