Jeszcze kilka lat temu instalacja fotowoltaiki w domach prywatnych miała na celu głównie pozyskanie energii słonecznej i przekształcenie jej na prąd do zasilania urządzeń elektrycznych – lodówek, pralek, zmywarek czy telewizorów. Obecnie jednak systemy fotowoltaiczne są bardziej zaawansowane, wydajne i pozwalają na zasilanie także instalacji grzewczej w domu. 

Prąd ze słońca – latem i zimą

Panele fotowoltaiczne umieszczane zwykle na dachu kumulują energię słoneczną, głównie latem, choć i zimą, przy pięknej, słonecznej pogodzie. Przekształcają ją na energię elektryczną, a jeśli jest jej w danym czasie zbyt dużo i nie jest na bieżąco wykorzystywana przez domowników i ich sprzęty, wówczas oddawana jest do sieci. Później, np. zimą prąd ten można odebrać z sieci bezpłatnie.

Ogrzewanie domu ze słońca przy pomocy fotowoltaiki

Ogrzewanie elektryczne wcale nie musi generować wysokich kosztów, jeśli zasilane będzie darmową energią pozyskiwaną z promieniowania słonecznego dzięki systemom fotowoltaicznym. Grzejniki elektryczne nie wymagają montażu na stałe – można je rozmieszczać dowolnie w domu. Pracują niezawodnie, dopóki mają zasilanie. Zastosowanie ogrzewania elektrycznego podpartego fotowoltaiką wymaga wykonania odpowiednio dużej instalacji z paneli na dachu.

Instalacja ta może z powodzeniem zasilać nowoczesne elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe, w formie ogrzewania podłogowego. Wówczas ogrzewanie elektryczne nie generuje takich kosztów, jak w momencie, gdy energia byłaby dostarczana przez elektrownię z konwencjonalnych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *